Urad vlade za informiranje
Urad vlade za informiranje

Slovenija - 10 let samostojnosti
Pot do samostojnosti
Slovenija - največji dosežki Slovencev
Praznovanje
Povezave


Od plebiscita do samostojnosti
Vojna za Slovenijo
Osamosvojitveni dokumenti
Spomnimo se
Razglasitev neodvisnosti

English

Začeli smo rahlo popivati, dokler nas ni doletela novica, da so končno izvolili Bučarja za predsednika. Tudi on je bil pretresen in živčen, tako da je naredil nekaj tehničnih napak. Najbolj mi je šla na živce skupščinska uradnica, ki je sedela za predsedniško mizo na skupščinskem odru. Malone krcala je Bučarja po prstih, ki niso bili vajeni komandnih gumbov. Po izvolitvi je Bučarja čakal generalni sekretar in mu predal skupščinsko oblast. Ko sem hotel čestitati novemu poglavarju, mu je že generalni sekretar uslužno predajal ''insignije''. Novorevijaš, nezaželeni profesor in narodni izdajalec, kot ga je bil označil Jože Smole po govoru v Strasbourgu, je zdaj kraljeval v sobani, ki je bila polna impresionistov in telefonov.

Torej, na pariški konferenci, predvsem pa na sprejemu v Versaillesu sem lahko obilo komuniciral z različnimi pomembnimi glavami. S Havlom sva hodila gor in dol po versajski sprejemnici, imel sem malo daljši pogovor z Mockom. Na konferenci mi je stisnil roko tudi Gorbačov. Sedel je tik pred mano, skupaj z obrambnim ministrom Jazovom in Ševardnadzejem, ki je nenehno švigal med sovjetskim in ameriškim mestom za okroglo mizo. Videl sem Busha, kako je pisal listke in jih po Ševardnadzeju pošiljal Gorbačovu. Jović in Gorbačov sta sedela skupaj in si ves čas nekaj šepetala, iz česar sem sklepal, da zna Gorbačov srbsko ali pa zna Jović rusko. Ti pogovori, zraven pa še šviganje Ševardnadzeja so me navdajali z depresivnim razpoloženjem.

Dr. Perryju so se zdela ta načela ustrezna in jih je bil pripravljen zagovarjati, pri čemer je povedal dve bistveni rešitvi: - slovenski problem stika z odprtim morjem je najbolje rešiti s tem, da Slovenija vstopi v mednarodne vode na točki 5 (T-5). Ta točka bi bila hkrati točka stika med Hrvaško in Italijo, kar pomeni, da gre pravzaprav za neko idealno točko, ki pripada obema državama. Dr. Perry je to rešitev imenoval ''virtualno''; - v resnici gre za problem kokoši in jajca, saj bi bila hrvaška stran domnevno pripravljena na sporazum, če bi ga bilo mogoče postaviti v okvir Clintonovega obiska v Sloveniji in če bi prišlo do sporazuma med državama z blagoslovom ameriškega predsednika. Dr. Perry je pripravljen prevzeti odgovornost prepričati predsednika Clintona, da bi preuredil svoj urnik v korist podpisa takšnega sporazuma.

Po sestankih v Zagrebu je bil dr. Perry obupan (discouraged) in je že nameraval vse skupaj pustiti. Težave so bile večje, kot je mislil.